Eile õhtul selgusid Hiiumaal Kärdlas Lääne-Eesti turismi aastakonverentsil regiooni 2014. aasta parimad turismiasjalised. A. Le Coq Muhu Väina regatt võitis Aasta Turismiarendaja tiitli 14 nominendi seas.
Kärdla rannas asuvasse Rannapaargu peokohta oli pidulikule tunnustusõhtule ja kontserdile kogunenud sadakond Lääne-Eesti turismi valdkonna ettevõtjat ja spetsialisti. Kolmandat korda toimunud Lääne-Eesti turismiregiooni parimate tunnustamise konkursile esitati tänavu rekordilised 25 kandidaati, neist 11 kategooriasse Aasta Turismitegu ja 14 kategooriasse Lääne-Eesti Turismiarendaja. Mõlemas kategoorias anti välja kaks auhinda, I koht ja II koht.
Lääne-Eesti regiooni parima turismiarendaja 2014 tiitli vääriliseks peeti kahte ettevõtmist. Esikoha vääriliseks pidas komisjon A. Le Coq Muhu Väina regatti, teise koha preemia sai tänavu kümnendat sünnipäeva tähistanud Georg Ots Spa hotell. Tiitlit andisid üle EASi turismiarenduskeskuse direktor Tarmo Mutso, Margit Kääramees ning Ly Kaups.
“Muhu Väina regati näol on tegemist Eesti ühe vanema ja jätkusuutlikuma, juba pea 60 aastat kestnud sporditraditsiooniga,“ kommenteeris MTÜ Lääne-Eesti Turism juhataja Anneli Haabu parima turismiarendaja 2014 auhinna saanud ettevõtmist.
A. Le Coq 57. Muhu väina regatt toimus sel aastal 12.-19. juulini. Tänavu püstitati regatile registreerumisel uus osalejate rekord. Eesti pikimate traditsioonidega avamerepurjetamisvõistlusel osales sel aastal läbi ajaloo suurim arv jahte – 116 jahti, millest 90 oli Eestist, 8 Venemaalt, 8 Lätist, 6 Leedust ja 4 Soomest, kokku pea 730 purjetajaga pardal. Muhu Väina regati puhul on tegemist suure koostööprojektiga, kuna võistluse korraldamisega on seotud nii ESS Kalev Jahtklubi Tallinnast, Pärnu Jahtklubi, Saaremaa Merispordi Selts kui Eesti Jahtklubide Liit. Nii suurejoonelist ja mitut maakonda hõlmava ürituse puhul on koostöö projektile vaid kasuks ja teisiti olekski seda raske korraldada.
A. Le Coq Muhu Väina regatidirektori Agnes Lille sõnul oli Aasta Parima Turismiarendaja tiitli võitmine suureks üllatuseks, kuna tiitlile konkureerijad olid kõik äärmiselt tugevad ja tuntud tegijad. „Seda enam teeb regati korraldajatele rõõmu selline kõrge tunnustus ja suure ettevõtmise märkamine just turismivaldkonna arendajana, millesse on oma hindamatu panuse andnud nii entusiastlik korraldusmeeskond ja purjetajad ise kui ka regati kõik toetajad, koostööpartnerid ja kohalikud omavalitsused.“
Regiooni parimaks tunnistatud turismiarendajad valiti teiste seast välja kui kandidaadid, kes on juba pikka aega tegutsenud ja olnud järjepideva arenguga, kes on kaasa aidanud Lääne-Eesti kui turismiregiooni tuntusele ja olnud avatud koostööle erinevate osapooltega. “Lääne-Eesti aasta turismitegija” tiitlile pretendeeris lisaks A. Le Coq Muhu Väina regatile 13 nominatsiooni: Hillar Kukk, Rannarootsi muuseum, MTÜ Eesti Muuseumraudtee Lavassaares, MTÜ Hiiumaa Maraton, Kuressaare Linnateater, festival Augustiblues, Georg Ots SPA hotell, SA Pärnumaa Turism, Cardo Remmel, Pädaste Mõis, Tervis SPA Grupp, Maarika Toomel, Saaremaa Kolme Päeva Jooks.
Aasta turismiteo tiitlile kandideerisid uuemad tulijad, kes on aktiivse tegevusega silma jäänud just ajavahemikul september 2013 – september 2014. Aasta 2014 turismiteo esikoha pälvis juulikuus avatud Lottemaa teemapark Pärnumaal Tahkurannal, teisele kohale tuli Kärdla sadam, kust 2014.a juulikuus algas ka A. Le Coq 57. Muhu Väina regatt. Kärdla Sadam aitab regioonis igakülgselt kaasa turismi arendamisele, avades merelt tulnud külalistele pikki aastakümneid suletud olnud mereväravad ning juba esimese hooaja külastajate arv ületas kõik prognoosid mitmekordselt. Vallavanem Georg Linkov võttis tiitli vastu Lucius Annaeus Seneca lausega: “Sellele, kes ei tea, millisesse sadamasse ta teel on, pole ükski tuul pärituul. Et kõik ikka leiaksid oma pärituule.”
Valiku teinud komisjoni kuulusid lisaks MTÜ Lääne-Eesti Turismi juhatusele ja maakondlikele turismi-katusorganisatsioonidele ka erialaliidud, nagu Eesti Maaturism, Eesti Hotellide ja Restoranide Liit, Eesti Turismifirmade Liit, Eesti Spaaliit, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse turismi-arenduskeskus ja regiooni maavalitsused.
Konkursi ja tunnustamise eesmärk on tuua esile Lääne-Eesti regioonis edukalt tegutsevaid turismiettevõtjaid, -arendajaid ja atraktiivseid valdkondlikke projekte ning teadvustada regiooni inimestele turismivaldkonna olulisust. Konkursile esitatud kandidaadiks võis olla objekt, sündmus, ettevõte, juriidiline isik või eraisik, võrgustik, turundustegu vms.
Muhu väina regatt on Eesti vanim purjeregatt. Seda on korratud alates aastast 1958. A. Le Coq 57. Muhu Väina regatti korraldasid ESS Kalev Jahtklubi koostöös Pärnu Jahtklubi, Saaremaa Merispordi Seltsi ja Eesti Jahtklubide Liiduga. Muhu väina regati toetajad on A. Le Coq, Euronics, Selver, Saarte Liinid, Kuressaare linn, Muhu vald, Pärnu linn, Kärdla linn, Hiiu vald, Kärdla sadam, OtterBox, LifeProof, Saaremaa Juust, Loodus Invest, Dermoshop, Joogikuller/Sailor Jerry, Tallink, Doyle, Helly Hansen/Sportland, Greencoal, Rahva Raamat, Regio, Delfi ja Jägermeister.
Regati kodulehekülg: www.muhuvain.ee
Regatt Facebookis – Muhu Väina regatt