27.-29. juunil 2014 peetakse Kalev Jahtklubis juba 38. korda Spinnakeri regatt, millest osavõtt on väga rahvusvaheline ja rohkearvuline – Optimist klassis asub võistlustulle 145 purjetajat ja Zoom8 klassis 58 purjetajat 5 riigist – Eestist, Soomest, Lätist, Leedust ja Venemaalt. 203 osavõtjaga on Spinnakeri regatt Eesti suurim svertpaatide võistlus. Regati korraldab Eesti Optimist Klassi Liit koostöös ESS Kalev Jahtklubiga.
Pikkade traditsioonidega regati pidulik avamine toimub reedel, 27. juunil kell 12.30 Pirital, Kalev Jahtklubi lipuväljakul ning sellel osalevad EV kultuuriminister Urve Tiidus ja Pirita linnaosa vanem Tõnis Mölder. Noori purjetajaid tervitab ka Kalev Jahtklubi kommodoor Kalev Vapper. Regati lipu heiskamise au kuulub regati noorimale osavõtjale.
Võistlussõidud algavad reedel kell 14 ja vältavad pühapäeva pärastlõunani. Kui tuule- ja ilmaolud lubavad, plaanib peavõistlusjuht Viljar Sepp pidada noortele purjetajatele 9 võistlussõitu. Regati lõpetamine ja noorte purjetajate autasustamine toimub pühapäeval, 29. juunil kella 17 paiku, sündmusel osaleb ka Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart.
Konkurents sellel võistlusel on tugev – 2013. aasta regatil tuli Eesti Optimist klassi purjetajatest kahekümne parema hulka 5 purjetajat, neist Kaarel Paal ESS Kalev Jahtklubi Purjespordikoolist parimana saavutas kõrge kolmanda koha teise kohaga võrdse arvu punktidega. Võidu võttis Jakob Eklund Soomest ning teise koha sai Filip Szmit Poolast.
Zoom8 klassis võitis regati Saara Tukiainen, talle järgnes Catharina Sandman ja kolmanda koha saavutas Sam Stenman Soomest. Ka sel aastal lähevad võistlustulle viie osavõtva riigi parimad noored purjetajad Optimist ja Zoom8 klassis.
Regati ajalugu sai alguse aastal 1976, kui Tallinn sai endale Moskva Olümpiamängude purjeregati korraldamisõigused ja toonase Loomingulise Tootmiskoondise Eesti Reklaamfilm juurde asutati sporditoimetus nimega Spinnaker, mille eesmärgiks sai purjetamise populariseerimine. Esmakordselt toimus Spinnakeri regatt Optimist klassile 1977. aastal ja see sai lühikese ajaga populaarseks kogu Nõukogude Liidus. Esimesed 11 aastat toimus regatt Harku järvel ja lisaks tugevale konkurentsile veel oli regati tõmbenumbriks alati ka rikkalik auhinnalaud. Alates 1989. aastast toimub regatt Tallinna lahel, kuna osavõtjate arv kasvas jõudsalt ja eesmärk oli Eestisse tuua rahvusvaheline Optimist klassi võistlus.
Alates 1989. aastast korraldab regatti Eesti Optimist Klassi Liit ja Mart Meiel. „Eesti Vabariigi algusaastatel kadusid regatti toetanud organisatsioonid ja regatt kaotas ajutiselt oma sära ja suuruse. Alates aastast 2007 on Optimist klassi toetanud AS Lõhmus, Haavel ja Viisemann ning siis algas ka Spinnakeri regati uus tõus,“ räägib regati direktor Meiel. 2010. aastast liitus Optimistidega sellel võistlusel ka Zoom8 klass.
Kalev Jahtklubi on võistluse kodusadamaks olnud 20 aastat, kuna sellel klubil on palju plusse suurregattide korraldamiseks. Kalev Jahtklubi ja selle võistlusametnikud on andnud suure panuse regati kvaliteedi kasvu ja võistlejate arvu suurenemisse. Soome Zoom8 Klassi Liit on lülitanud Spinnakeri regati Soome edetabeli võistluseks ja regatt on ka Zoom8 klassi Euro Karika üheks etapiks. Regati kasvu viimastel aastatel kajastavad kõige ilmekamalt arvud: 2010. aastal oli võistlejaid kokku 97 (69+28), 2011. aastal 133 (97+36), 2012. aastal 153 (114+39) ja 2013. aastal 202 (145+57). Sulgudes olev esimene arv näitab Optimistide arvu ja teine Zoomide arvu.
Regati veebileht: http://www.kjk.ee/index.php/1401
Regati Facebook’i lehekülg: https://www.facebook.com/Spinnaker.Regatt